Rajd Samochodowy

RELACJA Z RAJDU

W sobotę, 28 września 2019 r. dziewięcioro członków suwalskiego oddziału PTTK wyruszyło trzema samochodami śladami Czesława Miłosza i Wiktora Winikajtisa.
O godzinie 9.00 uczestnicy rajdu stanęli przed domem przy ul. ks. Hammerszmita
w Suwałkach, gdzie mieszkali rodzice Noblisty, i gdzie Poeta pomieszkiwał w czasie wakacji.

Pierwszym przystankiem rajdu była wieś Magdalenowo nad jez. Wigry, gdzie na cmentarzu spoczywa Wiktor Winikajtis – najbardziej znany przewodnik po wigierskiej kamandoli, malarz i rzeźbiarz samouk. Uczestnicy rajdu na grobie „ostatniego kameduły” złożyli kwiaty i zapalili znicz.

007 002

Następnie grupa udała się do pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach. W kościele uczestnicy wycieczki obejrzeli obrazy namalowane przez Winikajtisa, a także zatrzymano się przed Domem Furtiana, gdzie artysta mieszkał.

 022

Kolejnym etapem rajdu była wieś Nowosady w powiecie sejneńskim, gdzie w roku 1927 urodził się Wiktor Winikajtis.

Z Nowosad uczestnicy rajdu udali się do Sejn, by obejrzeć perłę wileńskiego baroku – bazylikę mniejszą.

050

Ostatnim przystankiem na trasie rajdu była Krasnogruda. Tu, w kresowym dworku, Czesław Miłosz spędzał wakacje u swoich ciotek, tu rozpoczynał swoją życiową drogę poety,
tu przeżywał swoje pierwsze miłości. Po obejrzeniu interesującego filmu z pobytu Poety
w Szetajniach na Litwie i po dokładnym zwiedzeniu krasnogrudzkiego dworku w towarzystwie przewodniczki, uczestnicy rajdu PTTK powrócili do Suwałk.

 179 176

Rajd prowadził i nietuzinkowy życiorys Wiktora Winikajtisa przybliżał Eugeniusz Pietruszkiewicz, Prezes Oddziału PTTK w Suwałkach.

Relację fotograficzną przygotowała Barbara Kowalewska.