Czarna Hańcza – opis

RZEKA CZARNA HAŃCZA I KANAŁ AUGUSTOWSKI 2013

Spływ kajakowy rozpoczyna się w Ośrodku PTTK w Starym Folwarku. Z plaży Ośrodka wypływamy prosto na wyspę Mysią, trzymając się prawego brzegu Półwyspu Wigierskiego. Za wyspą na przewężaniu półwyspu znajduję się betonowa rura pod droga (prowadzącą do Wigier), którą przepływamy i jesteśmy na jeziorze Postaw, następnie płyniemy pod drewnianym mostkiem. Po kilkuset metrach wpływamy w rzekę Czarną Hańczą, dalej przepływamy pod mostem w Czerwonym Folwarku.

Płyniemy dalej rzeką kolejno mijając po lewej zabudowania wsi Burdyniszki, a po prawej Mikołajewa, aż do miejscowości Maćkowa Ruda. Po drodze liczne pola namiotowe. Na tym odcinku rzeka charakteryzuje się wysokimi szuwarami, podmokłymi brzegami oraz bogatą roślinnością przybrzeżną, nurt rzeki jest leniwy. Za Maćkową Rudą nurt przyśpiesza, po drodze mijamy pola namiotowe. Po około 2,5 km dopływamy do wsi Buda Ruska. Następnie dopływamy do Wysokiego Mostu, gdzie również znajdują się pola namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne, sauny. Przepływamy pod mostem (droga Maćkowa Ruda-Pogorzelec). Za Wysokim Mostem rzeka wpływa do Puszczy Augustowskiej. Dalej płyniemy przez las do miejscowości Ciemny Las, gdzie kończy się Wigierski Park Narodowy. Dopływamy do Studzianego Lasu, tu rzeka rozlewa się, nurt jest nadal bystry, z tego względu lepiej trzymać się prawego brzegu. Po prawej stronie mijamy drewniane zabudowania wsi, a po chwili po lewej stronie zabudowania wsi Sarnetki. Wśród lasu, pól i łąk dopływamy do Gulbina. Płyniemy pod torami nieczynnej wąskotorowej kolejki i mostem łączącym Sarnetki z Frąckami, dalej pokonujemy zabudowania i łąki, aż do Głębokiego Brodu. Są tu liczne pola biwakowe, kwatery agroturystyczne, sauny, sklep. Przepływamy pod mostem i po kilkuset metrach jesteśmy we Frąckach, dopływamy do Stanicy Wodnej PTTK „Frącki”. Znajduję się tu bar, stołówka, pole namiotowe, domki, a we wsi jest sklep.

Krętym korytem rzeki płyniemy przez kilka kilometrów, mijając osady leśne: Okółek i Hańcza. Dopływamy do Dworczyska, skąd rozpoczyna się jeden z ciekawszych odcinków rzeki z wysokim skarpami, porośniętymi wiekowymi sosnami, świerkami oraz dębami. Wciąż płynąc krętym korytem rzeki wśród lasu, mijając po drodze leśniczówkę Łośki, dopływamy do Jałowego Rogu. Znajduję się tu Stanica Wodna PTTK „Jałowy Róg”, położona na wysokim brzegu. Stanica wyposażona jest w domki, pole namiotowe, bar i saunę. Po około 2 km dopływamy do Rygoli, gdzie są sklepy, bary, pola namiotowe, kwatery agroturystyczne. Mijając most na rzece, jesteśmy na „wodnym skrzyżowaniu” Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Skręcając w lewo popłyniemy wspólnym odcinkiem Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego w kierunku Białorusi. Skręcając w prawo popłyniemy Kanałem Augustowskim w kierunku Augustowa.

Wariant pierwszy w kierunku Białorusi, płyniemy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Na wybranym odcinku są dwie śluzy: Tartak i Kudrynki, przez które będziemy płynąć. Niestety śluza Tartak jest również w remoncie i kajaki trzeba przenieść. Po około 4 km od Rygoli dopływamy do śluzy Tartak, tu przenosimy kajaki, i płyniemy dalej. Po ok. 2,5 km dopływamy do śluzy Kudrynki, tu czeka na nas śluzowanie i po 400 metrach kończymy spływ kajakowy.

Wariant drugie w kierunku Augustowa, płyniemy Kanałem Augustowskim. Na wybranym odcinku jest siedem śluz: Sosnówek, Mikaszówka, Perkuć, Paniewo (dwukomorowa), Gorczyca, Swoboda, Przewięź. Kanał Augustowski od Mikaszówki do Augustowa łączy kilka jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Studzieniczne i Białe. Czas śluzowania na poszczególnych śluzach:

– śluza Sosnówek: ok. 25 min., różnica poziomów 2,98 m,

– śluza Mikaszówka: ok. 22 min, różnica poziomów 2,44 m,

– śluza Perkuć: ok. 14 min, różnica poziomów 2,91 m,

– śluza Paniewo: ok. 30 min, różnica poziomów 6,29 m, dwukomorowa,

– śluza Gorczyca: ok. 18 min, różnica poziomów 2,81 m,

– śluza Swoboda: ok. 18 min, różnica poziomów 1,70 m,

– śluza Przewięź: ok. 13 min, różnica poziomów 86 cm.

Odcinek ten liczy ok. 33,5 km. Zwyczajowo na przepłynięcie Kanału potrzeba jednego lub dwóch dni. Spływ kajakowy można zakończyć na wybranym odcinku Kanału Augustowskiego.

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dn. 27 listopada 2012 r. za jedno śluzowanie lub przejście przez pochylnię kajaka lub łodzi wiosłowej, za każdy obiekt pływający:

– w godzinach od 7.00 do 16.00 – 3,90 zł,

– w godzinach od 16.00 do 7.00 – 7,80 zł.

 powrót na stronę spływy Czarną Hańczą